A A AWydarzeniakomentarze (2)

EXPO Kraków chlubą miasta. Na krakowskie Targi ciągną tłumy

Najpopularniejszą imprezą w nowych halach EXPO okazały się Targi Książki.

Fot.: Targi w Krakowie

Najpopularniejszą imprezą w nowych halach EXPO okazały się Targi Książki.

EXPO Kraków świętuje równy rok działalności. W ciągu ostatnich 12 miesięcy Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków odwiedziło ponad 300 tys. osób. Szacunkowo dzięki otwarciu nowych przestrzeni wystawienniczych krakowskie hotele, restauracje, puby czy chociażby korporacje taksówkowe zarobiły 7 mln złotych.

Na początku garść liczb. W ciągu roku od otwarcia hale przy ul. Galicyjskiej odwiedziło 300 tys. osób, co odpowiada mniej więcej ludności Islandii. EXPO Bus dowożący gości przejechał 3 500 km, pokonując tym samym trasę jak z Krakowa do Lizbony. W wydarzeniach zorganizowanych tylko przez Targi w Krakowie (właściciela i operatora EXPO) wzięło udział ponad 2,5 tys. firm, przy czym  co czwarta przyjechała do stolicy Małopolski z zagranicy. Ich przedstawiciele zostawili w Krakowie – hotelach, restauracjach, taksówkach, w miejscach kulturalno-rozrywkowych minimum 7 mln złotych.

–  Za nami bez wątpienia znakomite 12 miesięcy. Zainteresowanie obiektem było tak duże, że często musieliśmy odmawiać uczestnictwa w niektórych wydarzeniach z uwagi na stuprocentowe wykorzystanie powierzchni Centrum. W EXPO odbywały się nie tylko targi, kongresy i konferencje, ale także wiele innych eventów różnego typu. Liczymy, że z każdym kolejnym rokiem rola naszego Centrum będzie rosła i staniemy się jednym z najważniejszych ośrodków w tej części Europy – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Impuls dla miasta

Jak wskazuje raport Polskiej Organizacji Turystycznej „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2015” Kraków i Małopolska są numerem 1 w skali kraju pod względem liczby ilości zorganizowanych spotkań biznesowych, takich jak konferencje, targi, wydarzenia korporacyjne i inne. W Małopolsce zgłoszone zostały aż 4202 spotkania, z czego 3976 odbyło  się w stolicy województwa. Ten sam raport wskazuje, że na znakomity wynik miało wpływ wybudowanie nowych obiektów, w tym EXPO Kraków. Według autorów opracowania bez wątpienia pozwoliły one mocniej wykorzystać ogromny potencjał miasta – idealnego celu turystyki biznesowej.

Raport dostarcza dane o średnich wydatkach uczestnika konferencji: 745 zł na nocleg, 130 zł na usługi gastronomiczne i 19 zł na usługi kulturalno-rozrywkowe. Analogicznie, kwoty wydawane na powyższe cele przez uczestnika Targów wynoszą: 530 zł, 160 zł i 10 zł.  Biorąc pod uwagę, że w minionym roku w wydarzeniach zorganizowanych tylko przez Targi w Krakowie – właściciela i operatora EXPO Kraków wzięło udział ponad 2,5 tys. firm to ich przedstawiciele wydali w Krakowie w trakcie swojego pobytu ok. 7 mln złotych.  Wyliczenia oparto na założeniach, że firmę bądź instytucję reprezentowały średnio 4 osoby. Kwota będzie dużo wyższa, jeśli dodamy do tego wydatki zwiedzających.

To nie koniec korzyści dla miasta i jego mieszkańców. Wybudowanie EXPO oraz drogi dojazdowej do Centrum przez Targi w Krakowie rozpoczęło proces rewitalizacji ogromnego terenu poprzemysłowego zlokalizowanego blisko centrum miasta. Właśnie trwają prace rozbiórkowe na sąsiadującej z EXPO działce.

Miejsce wielkich wydarzeń

W ciągu zaledwie roku funkcjonowania EXPO Kraków odbyło się w nim kilkadziesiąt niezwykłych wydarzeń.  We wnętrzu wielofunkcyjnego obiektu pojawiły się do tej pory samoloty, ciężarówki, czołgi, wozy strażackie, traktory, samochody czy motocykle. Odbyły się w nim, m.in. Targi MOTO-SHOW, Targi Mobile-IT – poświęcone technologiom mobilnym, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie – jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym kraju, targi przemysłowe: Międzynarodowe Targi EUROTOOL® oraz Targi KOMPOZYT-EXPO® – prezentujące ogromne maszyny w cyklu produkcyjnym, czy

Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT®. Ponadto międzynarodowe kongresy takie jak choćby LNE&SPA dedykowane szeroko pojętej branży kosmetycznej.
Oprócz tego obiekt był wynajmowany przez zewnętrznych organizatorów. Na przestrzeni roku odbyły się m.in. konferencje, konwent fanów manghi i anime, bankiety korporacyjne z koncertami gwiazd polskiej muzyki, premiery najnowszych modeli samochodów, targi biżuterii, mieszkaniowe, turnieje gier, a nawet…. egzaminy aplikacyjne prawników. A przed nami równie ciekawe wydarzenia, takie jak m.in.: konwent tatuażu TATOOFEST. 

40 nagród z okazji urodzin

Miniony rok to także wiele wyjątkowych wydarzeń towarzyszących. W EXPO wykonano i prezentowano m.in. 2-metrową replikę Smoka Wawelskiego, o tytuł Super Kelnera 2014 r. walczyło kilkudziesięciu kelnerów z Południa Polski, a wiosną tego roku w lobby Centrum podziwiać można było certyfikowane printy Andy`ego Warhola. 

Z okazji pierwszego jubileuszu przygotowano Konkurs, w którym do wygrania jest łącznie ponad 40 nagród. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: ile wydarzeń odbyło się w EXPO Kraków?  Więcej szczegółów znajduje się na stronie: http://konkurs.expo.krakow.pl/.

Źródło: Gazeta Krakowska
Więcej na temat: expo kraków, targi w krakowie

Komentarze (2)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.